Järnvägsföretaget Railcare i Skellefteå har fått en order värd 14 miljoner kronor

Järnvägsföretaget Railcare i Skellefteå har fått en order värd 14 miljoner kronor. Det är Skellefteåbaserade Eitech Engineering som står för beställning, och avser kabelsänkning i Sverige.

Under arbetet, som planeras ta åtta månader, kommer en Railvac-maskin att användas. De sträckor som omfattas i projektet är Jönköping till Värnamo och Vaggeryd till Nässjö.

Jag är mycket nöjd med att vi vunnit denna order och att vi kommer igång tidigt med våra entreprenadprojekt 2018. Det är även glädjande att vi fyller våra orderböcker med inte bara nya order på nya marknader, utan att vi också visar vår vikt på vår hemmamarknad Sverige, säger Daniel Öholm, koncernchef på Railcare Group AB, i ett pressmeddelande.

Byggstart är under vecka 4 om vädret tillåter det, annars blir det när tjälen släppt.

Läs Railcares pressmeddelande här


More news


Metalcolour ny medlem i Swerig

Metalcolour tillverkar folielaminerad plåt och aluminium under varumärket DOBEL®. Produkterna används vid tillverkning av inredningar till tåg, fartyg och byggnader.

Exportmöjligheter i Kina och Sydostasien

Nyligen bjöd vi in till en förmiddag med fokus på de kinesiska och sydasiatiska marknaderna. Här kommer en sammanfattning och

Member of the month: Isoflex – pioneers in insulation systems for trains

In October 2023, Isoflex was appointed Swerig member of the month. On this occasion, we talked with Thomas Vissgården, CEO

Swerig i Nordisk Infrastruktur: ”Vi behöver mer järnväg – både i Sverige och Europa”

I senaste numret av Nordisk Infrastruktur intervjuas Mikael Jidenius, styrelseledamot i Swerig om framtidens järnväg. Swerigs uppdrag är att främja exportverksamhet